Czym różnią się kolumny głośnikowe aktywne od pasywnych?

Czym różnią się kolumny głośnikowe aktywne od pasywnych?

Zróżnicowany wybór producentów i rozwiązań sprzętu audio sprawiają, że zarówno wymagający odbiorcy, jak i ci, którzy poszukują swojego pierwszego urządzenia, z pewnością znajdą coś dla siebie. Na rynku dostępne są kolumny głośnikowe aktywne i pasywne. Jaka jest różnica między nimi? Które wybrać?

Kolumny głośnikowe aktywne – charakterystyka sprzętu

Kolumny aktywne to sprzęt audio z wbudowanym wzmacniaczem. Ich cena na rynku może być wyższa od kolumn pasywnych. Warto zwróć uwagę, że do kolumn głośnikowych pasywnych trzeba dobrać zewnętrzny wzmacniacz. Niemniej, jeden i drugi rodzaj głośników może wydobyć świetną jakość dźwięku.

Przykłady dobrych kolumn głośnikowych aktywnych

Kolumny głośnikowe aktywne wybierane są częściej przez mniej wtajemniczonych miłośników dobrego brzmienia. Użytkownik kupuje gotowy zestaw kolumn, wyjmuje z opakowania, podłącza swój sprzęt audio i zapomina o konieczności zakupu lub dopasowania właściwego wzmacniacza. Godne polecenia są te modele:

  • Jasper 25 mk II Active to flagowe głośniki aktywne producenta Pylon Audio, które wyróżniają się doskonałą jakością brzmienia. Nie wymagają stosowania zewnętrznych wzmacniaczy i kabli głośnikowych. Korzystają z WiSA – bezprzewodowego standardu audio bez straty przesyłania dźwięku. Aplikacja na iOS i Android umożliwia prostą konfigurację. Mają wbudowane wi-fi i Bluetooth, a system jest kompatybilny ze Spotify Connect, Chromecast, Airplay i Roon. Takie głośniki aktywne to wygoda bez kompromisów!
  • Kolumny aktywne ATC SCM40A to także konstrukcja trójnożna z głośnikiem niskotonowym. Wyróżniają się czystością dźwięków i naturalnością brzmienia. Membranę głośnika w tych kolumnach wykonano z miękkiego materiału, który jest nasączony specjalnym środkiem. To skutecznie tłumi rezonanse. Neodymowy napęd, krótka cewka i brak ferrofluidu gwarantują naturalne brzmienie.

Warto zaznaczyć, że niektóre modele danego producenta, jak np. kolumna ATC SCM40, są dostępne też w wersji bez wzmacniacza, czyli jako kolumny pasywne. Jakie to ma znaczenie dla słuchacza? Aktywna kolumna ATC posiada wzmacniacze zasilające każdy głośnik osobno. Wyposażona jest w trzy wzmacniacze: 150 W dla woofera, 60 W dla głośnika średniotonowego i 32 W dla głośnika wysokotonowego. Zapewnia to doskonałą jakość działania i niezakłóconą pracę. Producent kolumn głośnikowych ATC opracował taką konstrukcję sprzętu audio, która jest sposobem na znalezienie idealnego balansu pomiędzy mocą a brzmieniem kolumny.

Kolumny głośnikowe pasywne – specyfikacja sprzętu i przykładowe produkty

Kolumny pasywne nie mają wbudowanego wzmacniacza. Co to oznacza? Do kolumn pasywnych trzeba dołączyć i skonfigurować z nimi zewnętrzne urządzenie. Kolumny głośnikowe pasywne dają szerokie możliwości tym, którzy chcą precyzyjnie dopasować parametry brzmienia do swoich preferencji. Z takiego rozwiązania korzystają zwykle zawodowi muzycy i doświadczeni użytkownicy. Na szczególną uwagę zasługują kolumny pasywne producentów Sonus Faber oraz Focal.

  • Sprzęt marki Sonus Faber Lumina II gwarantują bardzo dobre brzmienia, a jednocześnie świetnie wpisują się zarówno w minimalistyczny, jak i stylowy design. Autentyczne brzmienie zapewnia dwudrożny system głośników. Kolumny przeznaczone są do połączenia ze wzmacniaczem o wyjściowej mocy od 30 do 150 W.
  • Kolumny pasywne Focal Aria Evo X N°1 oddają realistyczne wrażenie odsłuchowe dzięki dwudrożnemu głośnikowi o wysokiej czułości 89,5 dB i impedancji nominalnej 8 Ω. Zalecana moc wzmacniacza do tych kolumn to 25–120 W.

Kolumny aktywne czy pasywne? Który sprzęt audio wybrać?

Eksperci nie określają jednoznacznie, który rodzaj kolumn jest lepszy. Wybór może zależeć od przeznaczenia głośników, preferencji użytkownika, miejsca, w którym będą ustawione, oraz budżetu.

Wysokiej jakości kolumny głośnikowe pasywne można znaleźć w systemach studyjnych i nagłośnieniowych. Kolumny głośnikowe aktywne częściej mają zastosowanie w systemach konferencyjnych i do użytku domowego, z uwagi na wbudowany wzmacniacz.

Jeśli chcesz dobrać sprzęt audio i potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszych kolumn głośnikowych, to poszukaj zaufanego salonu i sklepu audio!

admin

Related Posts

Możliwości, jakie dają przydomowe instalacje OZE

Możliwości, jakie dają przydomowe instalacje OZE

Jak szybko uzyskać efekty przy pozycjonowaniu strony?

Jak szybko uzyskać efekty przy pozycjonowaniu strony?

Jak funkcjonuje rejestrator temperatury w laboratorium?

Jak funkcjonuje rejestrator temperatury w laboratorium?

Kluczowe aspekty wyboru bazy VG/PG do podów

Kluczowe aspekty wyboru bazy VG/PG do podów

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA