Lekarze ostrzegają: Miłość francuska najczęstszą przyczyną raka gardła
[ad_1]
Najnowsze wnioski dotyczące rosnącej liczby zachorowań na raka gardła w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ukazały się w artykule naukowym na łamach serwisu internetowego The Conversation.
Jego autorem jest Hishama Mehanny, profesor z Instytutu Nauk o Raku i Genomice Uniwersytetu w Birmingham. Naukowiec przyznał, że w przypadku raka jamy ustnej i gardła głównym czynnikiem ryzyka jest liczba partnerów seksualnych w ciągu całego życia oraz – co podkreślił – seks oralny.
ZOBACZ: Krajowa Sieć Onkologiczna. Andrzej Duda podpisał ustawę. „Sytuacja pacjentów jest zła”
„Badania trendów behawioralnych pokazują, że seks oralny jest bardzo rozpowszechniony w niektórych krajach. W badaniu, które wraz z moimi kolegami przeprowadziliśmy na grupie prawie tysiąca osób poddanych wycięciu migdałków z przyczyn innych niż nowotwory w Wielkiej Brytanii, 80 procent dorosłych zgłosiło uprawianie seksu oralnego w pewnym momencie swojego życia” – napisał Mehanny w artykule.
Wzrost zachorowań na raka jamy ustnej i gardła związany z HPV
Za nowotwór odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, który jest również główną przyczyną raka szyjki macicy. „Rak jamy ustnej i gardła stał się obecnie bardziej powszechny niż rak szyjki macicy w USA i na Wyspach” – czytamy w publikacji.
Według American Cancer Society liczba przypadków raka jamy ustnej i gardła związanego z HPV, rodzaju raka gardła, rosła rocznie o 1,3 procenta u kobiet i 2,8 procenta u mężczyzn w latach 2015-2019.
ZOBACZ: USA. Chora na nowotwór starała się o pracę. Rekruterzy nazwali jej wygląd „nieprofesjonalnym”
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że aż 70 procent przypadków raka jamy ustnej i gardła w USA – które atakują migdałki, podstawę języka i tylną część gardła – jest spowodowanych infekcją HPV.
Na podstawie wcześniejszych badań eksperci ostrzegali przed rosnącym ryzkiem zarażenia HPV przez współżycie z wieloma partnerami. W 2021 roku naukowcy odkryli, że osoby mające 10 lub więcej partnerów, z którymi uprawiali seks oralny, były ponad cztery razy bardziej narażone na rozwój raka jamy ustnej i gardła związanego z HPV.
Według CDC wirus HPV jest tak powszechny w społeczeństwie, że „prawie wszyscy aktywni seksualnie mężczyźni i kobiety zarażają się wirusem w pewnym momencie swojego życia”.
ZOBACZ: Martina Navratilova usłyszała druzgocącą diagnozę. Legenda tenisa ma raka gardła i piersi
Zwykle nieszkodliwy – wiele osób pozbywa się wirusa samodzielnie bez żadnych komplikacji – w niektórych przypadkach może prowadzić do zmian nowotworowych.
„Niewielka liczba osób nie jest w stanie pozbyć się infekcji, być może z powodu defektu w określonym aspekcie ich układu odpornościowego. U tych pacjentów wirus jest w stanie replikować się w sposób ciągły i z czasem integruje się w przypadkowych pozycjach z DNA gospodarza, a to z kolei może spowodować, że w części komórek rozwiną się zmiany nowotworowe” – tłumaczy profesor.
Szczepienia przeciwko wirusowi HVP mogą zahamować „epidemię” raka gardła
27 lutego 2023 roku minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił na Twitterze, że od 1 czerwca w Polsce rozpoczną się powszechne, dobrowolne i darmowe szczepienia przeciw wirusowi HVP dzieci w wieku 12 i 13 lat. Do tej pory nasz kraj był ostatnim w UE bez takiego programu.
Obecnie szczepionka HPV ma na celu zapobieganie nowotworom rozrodczym, chociaż CDC twierdzi, że zapewnia ochronę przed szczepami wirusa, które również powodują raka jamy ustnej i gardła.
map/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej
[ad_2]
Ipsa id assumenda saepe laborum quia. Eos sequi voluptates suscipit. Fuga in et sed in reprehenderit eum. Placeat delectus corrupti debitis illo.
Aspernatur sed ut beatae eligendi velit laboriosam. Dolorem at et rerum in atque. Cumque harum quos aut hic qui nihil dolore ipsa.
Aut dolores unde soluta est. Voluptatum officia aspernatur maxime esse. Non possimus ut sapiente ipsam exercitationem repudiandae autem rerum. Laboriosam et nulla dolores velit eum.