Straż Graniczna dotarła do materiału szkoleniowego dla „kurierów”. To wideo służb białoruskich

Straż Graniczna dotarła do materiału szkoleniowego dla „kurierów”. To wideo służb białoruskich

[ad_1]

Podlaski oddział Straży Granicznej dotarł do materiału filmowego, który pokazuje jak wygląda proces rekrutacji tzw. „kurierów” przez służby białoruskie. Jak przekazała SG, jest to niezwykle dochodowy interes. Dodano, że czerpią z niego zyski organizatorzy i służby białoruskie.

– W materiale do którego dotarli funkcjonariusze podlaskiego oddziału SG udzielane są szczegółowe instrukcje w jaki sposób zaangażować się w nielegalny proceder – powiedziała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. – Za nielegalną migrację na granicy polsko-białoruskiej odpowiedzialne są służby białoruskie, które zaangażowane są w organizowanie przekraczania granicy naszego państwa wbrew obowiązującym przepisom – dodała.

 

Każdego dnia funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej łapią „kurierów” – pomocników i organizatorów w przekraczaniu granicy wbrew przepisom. Od początku tego roku zatrzymano już 249 osób zaangażowanych w ten nielegalny proceder. W pierwszych czterech miesiącach roku 2022 zatrzymanych zostało 88 organizatorów.

 

– Ci ludzie przemieszczają się kilkoma aut, nierzadko pilotowani przez „czysty” pojazd – powiedziała mjr Katarzyna Zdanowicz. – Po drogach poruszają się z dużą prędkością, ignorują zasady ruchu drogowego i nie stosują się do podawanych przez uprawnione służby sygnałów do zatrzymania – dodała.

 

Jak zauważyła rzeczniczka, w ostatnim czasie doszło do wielu niebezpiecznych sytuacji z udziałem tych osób. – „Kurierzy” uciekając przed kontrolą tracili panowanie nad autem i wypadali z dróg. Zdarzało się, że kierowcy samochodów z nielegalnymi migrantami prowadzili bez uprawnień lub będąc pod wpływem narkotyków – przekazała.

 

 

Osoba przewożąca migrantów nielegalnie otrzymuje od 500 euro od osoby

Grupy przestępcze zajmujące się przemytem ludzi przez granicę i przewozem ich na zachód Europy w związku ze skutecznym działaniem służb zmuszone są szukać nowych metod. Zależy im na sfinalizowaniu nielegalnego i dochodowego zlecenia.

 

„Kurier” za przewóz osób, które nielegalnie przekroczyły granice naszego państwa otrzymuje od 500 do 700 euro za osobę. Oferty te przedstawiane są między innymi w filmach instruktażowych umieszczanych w mediach społecznościowych w grupach, gdzie cudzoziemcy poszukują pracy.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na granicy polsko-białoruskiej

 

Zatrzymanym „kurierom” za pomocnictwo w organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej grozi kara do ośmiu lat więzienia.

 

Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od pięciu do 10 lat.

mbl/ sgo/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas![ad_2]

admin

Related Posts

„Nie ma takiego kraju jak Mołdawia”. Dmitrij Miedwiediew napisał o „tajemniczym stworze”

„Nie ma takiego kraju jak Mołdawia”. Dmitrij Miedwiediew napisał o „tajemniczym stworze”

USA: Wykryli u niego raka. 16-latek zmarł dzień od diagnozy

USA: Wykryli u niego raka. 16-latek zmarł dzień od diagnozy

John Malkovich w Krakowie. Odwiedził Muzeum Kantora. „Po prostu wspaniałe”

John Malkovich w Krakowie. Odwiedził Muzeum Kantora. „Po prostu wspaniałe”

Lekarze ostrzegają: Miłość francuska najczęstszą przyczyną raka gardła

Lekarze ostrzegają: Miłość francuska najczęstszą przyczyną raka gardła

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA